Chcete být konzultantem?

Chcete se stát marketingovým konzultantem na volné noze?

A proč ne? Ten životní styl je zajisté návykový a jakmile se váš byznys rozjede na požadovanou úroveň, je to radost. Nebo ne? No, tak jednoduché to zase není, nebudeme si lhát do kapsy. Někomu vyhovuje zázemí agentury a to, že patnáctého jsou peníze na účtě, je pro něj nejpodstatnější. Pokud jste to vy, není důvod měnit a pravděpodobně byste byli nešťastní. Pokud ale máte rádi rozhodovat sami za sebe a jste ochotni nést rizika s tím spojená, je určitě na místě to zvážit.

srdce pro reklamu
Bude to tanec

A jak se stanu konzultantem?

Aby si vás někdo najal, musíte něco umět. Musíte být schopni klientovi přřinést „value“. Je tedy nezbytně nutné, mít za sebou praxi v agentuře? Není. Ale někde se to prostě naučit musíte. Ale nikdy v historii to nebylo jednodušší než dnes. Internet vám umožní koupit si jakýkoliv online kurz během minut a rovněž vám umožní poslat mail komukoliv, u koho byste chtěli pracovat, nebo se od něj učit. A nemusíte se vůbec omezovat jen na malinkou českou kotlinu! Proč byste to proboha dělali, když na západě od hranic a zejména v USA je online marketing na zcela jiné úrovni? Reálně si můžete najít mentora mezi těmi největšími jmény, jaká vůbec jsou. Že jsou to jen velmi teoretické řeči? Ale kdeže… Jsou tu (tedy v ČR) lidé, kteří jsou důkazem opaku. Například tací, kteří se osobně znají s Taiem Lopezem a pracují s ním – klikněte zde. Že nevíte, kdo je Tai Lopez? Jedna z největších osobností online marketingu posledních let, jeho reklamy zaplavují sociální média, jeho ultra mega známý spot „Here In My Garage“ viděly stovky milionů lidí po celém světě a v roce 2017 byl magazínem Entrepreneur vyhlášen jako „Media Influencer of the Year„.  Takže težká váha. Stejně jako například Gary Vee, nebo jméno, které byste možná nečekali – Kim Kardashian. Kim a i zbytek její rodiny o sociálních médiích něco vědí, jen se podívejte na počty jejich followers a jmění, které díky tomu dokáže klan Kardashian generovat.

Znáte Evana Carmichaela? Zde hovoří o tom, jak začínal on:

A co dál?

Začít se učit od někoho, kdo ví co dělá, je tedy v každém případě dobrý nápad. Nejhorší chybou je myslet si, že už všechno umíte. Pýcha předchází pád, vzpomínáte na to, co vás učili rodiče? A co dál? Krok po kroku se naučte, jak takový byznys funguje. Předplaťte si Forbes, najděte si kamarády mezi podnikateli a učte se nejen marketingu, ale i jak vůbec vést podnik. A jak se vyhnout chybám? Jak by vám asi potvrdil každý, kdo nějaký ten byznys rozjel, všem chybám se nevyhnete… ale stejně tak není nutné je všechny osobně udělat. Nejlepší je, najít si mentora, tedy někoho, kdo tu cestu už vyšlapal a bude ochoten si vás vzít pod křídla a pomáhat. Ale nepočítejte s tím, že by vás vedl za ruku, jste přece profesionální konzultant!